Haber

Navalni’ye 19 yıl daha hapis cezası

“Aşırıcılık” suçlamasıyla tutuklanan Rus muhalif siyasetçi Alexei Navalni, 19 yıl daha hapis cezasına çarptırıldı.

Duruşma halka açık olarak yapıldı.

Navalni, “aşırılık yanlısı bir örgüt kurmak ve finanse etmek”ten suçlu bulundu. 47 yaşındaki Rus siyasetçi, “aşırılık yanlısı faaliyetlere çağrıda bulunmak ve Nazi ideolojisini canlandırmaya çalışmakla” da suçlanıyor. Savcılık sanığın 20 yıl hapis cezası talep etmişti.

Navalni sözcüsü Kira Yarmic Cuma günü sosyal medya hesabından muhalefet siyasetçinin cezasını yüksek güvenlikli bir ceza kolonisinde çekeceğini duyurdu.

Navalni şu anda Moskova’nın yaklaşık 235 kilometre doğusundaki Melekhovo ceza kolonisinde, “nitelikli dolandırıcılık ve mahkemeye saygısızlıktan” toplam 11 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Başta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olmak üzere ülke yöneticileri ve destekçilerine yönelttiği yolsuzluk iddiaları karşısında şoke olan Navalni, Rusya’da kurucusu olduğu ve daha sonra yasakladığı Yolsuzlukla Mücadele Vakfı’nın fonlarını zimmete geçirmekten suçlu bulundu. duruşmada hakime hakaret

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Navalni’nin 19 yıl hapis cezasını “tam bir adaletsizlik” olarak nitelendirdi. Baerbock, eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X’te yaptığı paylaşımda, “Putin’in savaşa ve yolsuzluğa hapishane hücresinden bile olsa karşı çıkmaktan ve demokrasi için mücadele etmekten daha çok korktuğu bir şey yok. eleştirel sesleri susturmak mümkün.”

Sinir gazıyla zehirlendi.

Putin karşıtı sembolik figürler arasında yer alan Navalni’ye yönelik suçlamaları reddediyor ve bunların siyasi temelli olduğunu savunuyor.

Ağustos 2020’de sinir gazıyla zehirlenen ve tedavi için Almanya’ya giden Navalni, ülkesine döndükten sonra Ocak 2021’de tutuklanmış ve 2014’te başka bir yolsuzluk davasından tahliye kurallarını ihlal etmekten 2,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

AFP,Reuters,KNA/TY,AU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu