Haber

Çiftçiler Ayçiçeği Ekimine Yöneldi

Çiftçiler ayçiçeği ekimine yöneldi

BOLU Bolu’nun Mudurnu ilçesinde çiftçi son yıllarda yağlık ayçiçeğine yöneldi. İlçe genelinde 500 dönüm araziye yağlık ve silajlık ayçiçeği ekildi.

Bolu’nun Mudurnu ilçesinde çiftçiler, tarlalarına yoğun bir şekilde ektikleri patates, mısır, buğday, arpa gibi tarım ürünleri yerine ayçiçeğine yöneldi. İlçe genelinde 500 dönüm arazi üzerine ekilen yağlık ve silajlık ayçiçeği ilçede rağbet görüyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için çok faydalı olduğu bilinen yağlık ve silajlık ayçiçeğinin ilçede önümüzdeki yıllarda 500 ve 2000 hektarlık araziye dikilmesi bekleniyor.

“500 dönüme yakın ayçiçeği diktik”

Çiftçilerin 2 yıldır ayçiçeği ekimine yöneldiklerini söyleyen Mudurnu Ziraat Odası Başkanı Sinan Keskin, “Yıllardır bölgemizde farklı ürünler talep ediyoruz. Ancak daha sonra arpa ve arpaya ağırlık verildi. Buğday son iki yıldır vatandaşlarımızdan ayçiçeği dikmeleri isteniyor.Bu yıl yeni yönetim ayçiçeği konusunda biraz daha ilerleyip tohum satışı ile kendimizi göstererek 500 dekara yakın ayçiçeği ektik. hem yağlık hem de silajlık olarak kullanılan , hayvansal kullanım açısından daha değerli bir bitkidir.Bu yıl 500 dekar ayçiçeği ektik.Çiftçilerimizin önümüzdeki yıllarda silajlık ve yağlı tohumluk ayçiçeği dikmesine yardımcı olacağız. Çiftçilerin talebi ile en az 1500-2000 dekar araziye ekimde.Aynı zamanda silaj olarak bakacağımız ayçiçeğinin verim ve hayvanlar için çok faydalı olan protein yönünden güçlü olduğu tespit edildi. Bunları bir üst seviyeye taşıyarak Mudurnu sahalarına hem mısır hem de silajlık ayçiçeği ekmeyi planlıyoruz” dedi.

termal-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu