Yaşam

Melisa Ilıcalı İngilizce Dil Kurslarının Reklam Yüzü Oldu

Acun’un Şeyma Subaşı ile olan evliliğinden olan kızı Melisa Ilıcalı reklam yüzü oldu. Yaz aylarında babası Acun Ilıcalı ile Survivor çekimleri için Dominik’te, annesiyle birlikte Türkiye yerine Miami’de çekilen Melisa’nın videoları, “Sen de böyle konuşabilirsin” etiketiyle Instagram hesaplarında paylaşılıyor ve İngilizce dil kurslarının sayfalarında yayınlandı.

Konuyu değerlendiren Eğitim Koçu ve İngilizce Öğretmeni Metanet Dalgül, şu açıklamalarda bulundu:

“Melisa Ilıcalı’nın İngilizcesi birden fazla kişi tarafından eleştirilmiş olsa da çocuğun dili nasıl içselleştirdiği çok açık. Buradan şu analizi yapabiliriz. Bir çocuğun dili bir yetişkine göre daha iyi öğrenmesinin nedeni öncelikle; hata yapma, yanlış konuşma, utanma gibi filtreleri kullanmaması.” “Yetişkinler doğru konuşabilmek için ne yazık ki en kolay cümleleri bile söylemeye cesaret edemiyor. Ancak İngilizceyi eleştirdikleri Melisa Ilıcalı kadar yürekli konuşsalardı dil konusunda sıkıntı yaşamazlardı.’ gibi haberler Güzel oyuncu, hala medyada yer alan İngilizcesi ile beni büyüledi’ cümleleri aslında Türk toplumunun dilidir. “Bunun en kolay kanıtı, artık bilmeyi normal hale getiremiyor olmanızdır. Dili güzel konuşmak, onu mükemmel konuşmak değil, kendinizi cesurca ifade etmektir. Çünkü dil öğrenirken önceliğimiz bilginin aktarımını sağlamak, bilgiyi algılamak ve kesintisiz iletişim kurmaktır.”

Dalgül özetle şunları söyledi:

“İngiltere ve Amerika’da yabancı aksanla konuşan insanlar, yapılan bir araştırmaya göre daha çekici bulunuyor. Gülüyorlar ama alaycı bir şekilde değil, sempatik buldukları için. Türkiye’de yaşayan yabancılar Türkçe konuştuğunda, yaptıkları hatalar bize sevimli geliyor, öyle… Yabancı dilde Türk aksanının etkisini duyduğumuz için kendimizi ya da arkadaşlarımızı eleştiririz, tam tersine bir yabancının gözünden baktığımızda. , takdire şayan bir durum. Bizler hata yapmaktan ölesiye korkuyoruz ve çekiniyoruz. Türkiye’de Melisa ve diğer dil öğrenen çocuklar, yetişkinler gibi; Hatalarınızı abartmadan, cesaretinizi kaybetmeden çok fazla özeleştiri yapın.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu