Haber

Xi, Umman Başbakan Yardımcısı ile İlişkiler Konusunda Görüştü

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 9 Aralık 2022’de Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Umman Başbakan Yardımcısı Seyyid Fahd bin Mahmoud Al Said ile bir araya geldi. (Fotoğraf: Huang Jingwen/Xinhua)

RİYAD, 10 Aralık (Xinhua) — Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Umman Bakanlar Kurulu Başbakan Yardımcısı Seyyid Fahd bin Mahmud Al Said ile Cuma günü Suudi başkenti Riyad’da bir araya geldi.

Xi, Çin-Umman dostluğunun uzun bir geçmişe sahip olduğunu ve iki ülkenin geçmişte Deniz İpek Yolu ile temas halinde olduğunu söyledi.

Yeni kurallarda Çin’in karşılıklı güveni güçlendirmek, dostane iş birliğini derinleştirmek ve Çin-Umman stratejik işbirliğinde yeni gelişmeler için çaba sarf etmek için Umman ile çalışmaya hazır olduğunu ifade eden Xi, Umman’ın Çin-Arap kolektif işbirliğine katılmaya devam etmesini umduğunu ifade etti.

Körfez İşbirliği Konseyi’nin (KİK) yeni başkanı seçilen Umman’ı tebrik eden Çin Devlet Başkanı, Çin-Umman ve Çin-KİK ilişkilerini ileriye götürmek için Çin’in Umman ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, 9 Aralık 2022’de Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde Umman Başbakan Yardımcısı Seyyid Fahd bin Mahmoud Al Said ile bir araya geldi. (Fotoğraf: Huang Jingwen/Xinhua)

Fahd, Umman ve Çin’in uzun bir dostluk geçmişine sahip olduğunu hatırlattı.

Başbakan Yardımcısı, Çin halkının dost canlısı ve yardımsever olduğunu, Çin’in barışı seven ve koruyan bir ülke olduğunu sözlerine ekledi.

Çin ile ilişkilerini güçlendirmeyi sabırsızlıkla beklediğini söyleyen Fahd, Cuma günü Riyad’da düzenlenen birinci KİK-Çin Zirvesi ve Arap Devletleri-Çin Zirvesi’nin büyük tarihi öneme sahip olduğunu vurguladı.

Fahd, Umman’ın KİK-Çin ve Arap devletleri-Çin ilişkilerinin daha da geliştirilmesi için Çin ile çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu