Ekonomi

VİOP endeksi yatay seyirle başladı

Aralık vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,1 altında 8.437,00 seviyesinde işlem gördü. Dün dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 8.437,75 puandan tamamladı. Endeks sözleşmesi akşam seansında 8.433,75 puana ulaştı.

Analistler, Çin ekonomisinde resesyon endişelerinin güçlenmesiyle küresel borsaların karışık bir seyir izlediğini belirterek, bugün ABD’de açıklanacak verilerin yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini söyledi. Öte yandan Deutsche Bank’ın Türk tahvilleri 2024’ün en iyi performans gösteren gelişmekte olan tahvilleri arasında yer alabilir. Açıklamanın ardından BNP Paribas, Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yaptığı para politikası düzenlemesinin ardından Türk tahvillerinin daha cazip hale geldiğini de bildirdi. Türkiye (TCMB) son aylarda.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi 8 baz puan azaldı

Ayrıca düşüş eğilimini sürdüren Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) dün yaklaşık 8 baz puan azalarak 356,5 baz puana geriledi. Analistler bugün yurt içi konut satışları ve konut fiyat endeksi, haftalık para ve banka istatistikleri, uluslararası ABD’de haftalık işsizlik yardımı uygulamaları, Philadelphia Fed imalat sanayi endeksi, kapasite kullanım oranı ve sanayi üretim bilgilerinin yanı sıra İsrail’e ilişkin haber akışını da raporladı. -Filistin çatışması yatırımcıların odağında olmaya devam ederken, endeks kontratındaki 8.500 ve 8.600 puanlarının teknik olarak direnç olduğunu belirterek, 8.400 ve 8.300 seviyelerinin destek konumunda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu