Ekonomi

Sabancı’dan Çimsa’ya hisse devri

Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. (SAHOL), Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, küresel inşaat malzemeleri yatırımlarını iştiraki Çimsa bünyesinde konsolide etmek ve yönetmek amacıyla iştiraki Sabancı Building Solutions BV’nin (SBS) hisselerinin kısmen satılmasına karar verildiğini belirtti. Böylece operasyonel verimliliği artırın.

Açıklamada, Şirketimizin Yönetim Kurulu toplantısında Sabancı Building Solutions BV (SBS)’nin Şirketimizin mevcut ve devam eden yatırımları için finansal destek ihtiyacının azaldığı, aynı zamanda Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. . (Çimsa)’nın mali yapısının güçlenmesi dikkate alındığında, SBS altındaİştirakimiz Çimsa bünyesinde toplanan küresel yapı malzemeleri yatırımlarının konsolide edilerek yönetilmesi ve dolayısıyla operasyonel verimliliğin artırılması amacıyla bazı kararlar alındığı belirtildi.

Açıklamaya göre toplantıda şu kararlar alındı:

Şirketin yüzde 60, Çimsa’nın ise yüzde 40 ortağı olduğu SBS’nin sermayesindeki yüzde 10,1’i temsil eden 18 milyon 887 bin hisse Çimsa’ya devredilecek.

Devir bedeli Ernst Young Kurumsal Finans Danışmanlık A.Ş. Şirketin sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde hazırladığı 23 Ekim 2023 tarihli değerleme raporuna göre 25 milyon 280 bin euro olarak belirlendi.

Devir sonrasında Çimsa’ya, Şirketin SBS sermayesinin yüzde 49,9’unu temsil eden 93.313.000 adet hisse için rüçhan hakkı verilecek.

Şirket yönetimi, hisse dönemlerine ilişkin gerekli tüm iş ve süreçleri yürütmeye ve Şirket ile Çimsa arasında imzalanacak Hisse Alım-Satım Sözleşmesini imzalamaya yetkili kılınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu