Ekonomi

Nijerya Devlet Başkanı Tinubu, yolsuzluk iddiaları nedeniyle Merkez Bankası Başkanı Emefiele’yi görevden aldı

Nijerya Devlet Başkanı Bola Ahmed Tinubu, Nijerya Merkez Bankası (CBN) Lideri Godwin Emefiele yolsuzluk tezleri nedeniyle görevden alındı.

Nijerya Federal Hükümet Sekreterliği Ofisi Başkanı Willie Bassey, yaptığı yazılı açıklamada Tinubu’nun yolsuzlukla suçlanan CBN Emefiele’yi derhal geçerli olmak üzere görevden aldığını söyledi.

Bassey, bu kararın CBN ofisinde devam eden soruşturmanın ve ekonominin finans dalında planlanan reformların devamı niteliğinde olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Emefiele’ye, soruşturma ve reformlar bitene kadar CBN Başkanı olarak görev yapacak olan Başkan Yardımcısına (operasyon direktörü) görevlerini derhal devretmesi talimatı verildi.”

Emefiele’nin ülkede güvenlik nedeniyle yeni banknotlar tasarladığı ancak piyasada satılan yeni banknotların yeterli olmadığı iddia ediliyor. Bu da ülkede nakit sıkıntısına yol açtı.

Seçim kampanyası sırasında Tinubu, CBN’nin yaygın nakit sıkıntısına yol açan yeni naira tasarım politikasının genel seçimleri engelleme girişimi olduğunu savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu