Haber

“Katil” ve “dağdan indiler” ifadelerini kullandı! Diyarbakır Barosundan Ümit Özdağ hakkında suç duyurusu

Diyarbakır Barosu, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama” iddiasıyla duruşma sırasındaki ifadeleri nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığına hata beyanında bulundu. 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerle ilgili çalışmalar sürüyor.

“Katil” ve “dağdan inenler” tabirlerini kullandı.

Suç duyurusunda, “Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesindeki düzenleme, doğrudan ifadenin içeriğini hedef alarak bir sınırlama öngörmemektedir. Söz konusu ifadenin varsayılan etkisini değil, somut olayda kullanılan ifadenin etkisini dikkate almaktadır.” ifadenin muhatapları üzerindeki iletişimsel etkisi Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nin 20. Maddesine göre, ayrımcılığı, düşmanlığı veya şiddeti kışkırtan her türlü ulusal, ırksal veya dini nefreti savunmak kanunen yasaklanacaktır. HDP ve YSP’li vatandaşları “katil” ve “dağdan inenler” olarak nitelendirdiği görülüyor.

“AYRIMCILIK VE NEFRET REDDİ YAPILDI”

Kamu güvenliği açısından tehlikeli olan kin ve kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçunun, alenen kin ve düşmanlığa tahrikin veya belli sebeplerle halkın bir kesimini alenen aşağılamanın yasaklanmasıyla toplumdaki karışıklık ve huzursuzluğun önlenmesi amaçlandı. veya halkın bir kısmı tarafından benimsenen dini bedelleri alenen aşağılamak. Nitekim bu tür kabahatler, toplumun bir kesiminin bir başka kesime kin ve düşmanlık beslemesini engellemek için düzenlenmiştir. Bu kapsamda zanlının telaffuzları dikkate alındığında ayrımcı ve nefret dolu söylemler yapılmış olup, zanlının Türk Ceza Kanunu’nun 216. maddesi kapsamında cezalandırılması gerekmektedir.

ÖZDAĞ’DAN İLK YORUM

Öte yandan Özdağ, Diyarbakır Barosu’nun suç duyurusuna ilişkin Twitter hesabından açıklama yaptı. Özdağ, “Ben teröriste terörist derim. Açıktır ki Diyarbakır barosu Türkiye Cumhuriyeti’nin işgal altındaki bir kurumudur. Diyarbakır barosu her fırsatta alenen Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Milleti düşmanıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu