Haber

Göz Sağlığında Bilinen Hatalara Dikkat!

Halk arasında doğru olmayan birçok bilgi, insanların göz sağlığı konusunda yanlış davranmasına neden olmaktadır. Peki, doğru olan bazı bilinen hatalar nelerdir? Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Özgül Uğurtay konu hakkında bilgi verdi.

Yakın gözlüğü erken kullanırsa gözleri tembelleşir.

Yakın gözlükler 40 yaşından sonra ihtiyaç duyulduğunda kullanılan gözlüklerdir. Yakını görmede güçlük gün sonunda yorgunluk ve baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle kendinizi muhtaç hissediyorsanız başlamanızda bir sakınca yoktur.

Çocuk uzağı düzgün görüyorsa göz bozukluğu yoktur!

Yeterince uzağı görebilen bir çocukta, rutin muayenede tespit ettiğimiz ima edilen hipermetropi tespit edebiliyoruz. Özellikle göz damlasıyla doğruladığımız akomodatif (gözün nesneye net bir şekilde odaklanabilmesi) hipermetropi, çocukluk çağında en sık görülen göz bozukluğudur.

Göz ameliyatlarında gözü yerinden oynatarak müdahale

Tamamen yanlış bir bilgidir. Endişelenmeyin, tüm operasyon boyunca gözünüz yerinde kalır. Ameliyat boyunca sadece gözün hasta tarafından kapanmasını önlemek için bir açma aparatı kullanılır.

Geçmişte lazer ile gözlüklerini çıkaran kişiler gelecekte katarakt ya da akıllı lens ameliyatı olamıyor!

Yanlış bir bilgi çünkü günümüzde “GİL master” dediğimiz üst düzey göz içi lens hesaplayan cihazlar var ve kişiye özel hesaplamalar yapılıyor.

Sadece göz migreninden (göz aurası) kaynaklanan geçici görme kaybı

Özellikle genç hastalarda geçici görme kaybı, görsel zikzaklar veya çizgiler şeklinde semptomların eşlik ettiği bir göz aurası olabileceği gibi dolaşım bozukluğu, boyun damar plakları, tıkanıklık ve damar hastalıkları da olabilir, bu nedenle önemli bir tablodur. En kısa sürede göz doktorunuza gitmenizi gerektirir.

Göze limon sıkmak işe yarar mı?

Tamamen yanlış bir uygulamadır. Limon asidik bir su içerir. Ve uzun vadede gözün korneasına zarar verir. Göz yüzeyinin kendi florası ve pH’ı vardır, bu nedenle göze limon sıkmak faydalı değil, zararlıdır.

Havuç gözümüzün görme gücünü arttırır.

Havuç gözümüzün görme yeteneğini arttırmaz ancak içeriğindeki beta karoten sarı nokta olarak adlandırılan maküla hastalığına uygundur. Ayrıca A vitamini içerdiğinden göz yüzeyini sağlıklı tutmak için bir önlem olabilir ama görme ölçütümüzü artırmaz. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu