Haber

Edirne’de “Kadın Kooperatifçiliğinde Yeni Dönem ve Fırsatlar” tartışıldı

İstanbul Rumeli Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Kara, yabancı sermayeli zincir marketlerin Türkiye’de kooperatifçiliğin gelişmesini istemediğini iddia etti.

Kara, Trakya Üniversitesi ve Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Edirne Temsilciliği işbirliğiyle Balkan Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Kadın Kooperatiflerinde Yeni Dönem ve Fırsatlar” panelinin ilk oturumunda kooperatiflerin geleceğine ilişkin sunum yaptı.

prof. Dr. Kara, Türkiye’deki yabancı sermayeli zincir mağazaların kooperatiflerin kendi ülkelerindeki mağaza zincirleri olduğunu söyledi.

Bu tarz zincir mağazaların üreticilerden aldıkları eserleri büyük bir değerle sattıklarına değinen Kara, “Katma değeri ile tekrar limon alıyor, narenciye alıyor, yaş meyve sebze alıyor. Kendi ülkesine gönderiyor. Alım gücü yüksek bu çok zengin ülkeler limonlarımızı bedava yiyorlar, para da kazanıyorlar.” söz konusu.

Kara, bu zincir marketlerin Türkiye’de kooperatifçiliğin gelişmesini istemediğini öne sürdü.

Trakya Üniversitesi Uzunköprü Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nilüfer Serinikli de panelde “Türkiye’de kooperatifçilikte dikkat çeken alanlar ve kadın kooperatifçiliği” başlıklı bir sunum yaptı.

Türkiye’nin ilk kadın kooperatifinin Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı’nın katkılarıyla 2001 yılında kurulduğunu belirten Serinikli, kadın kooperatiflerinin kurulmasına valilikler, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerin de destek verdiğini söyledi.

Kooperatiflerin kadınlara pek çok avantaj sağladığını ifade eden Serinikli, “Kooperatifler kadınlara istihdam ve istihdam sağlayarak, onların finansal kaynaklara ulaşmalarını ve ekonomik olarak güçlenmelerini sağlar. Ayrıca bilgi birikimlerini, bireysel kapasitelerini, liderlik becerilerini, kültürlerini ve eğitim düzeylerini artırır. ve cinsiyet ayrımcılığını ortadan kaldırın.” dedi.

Panel, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyeleri Elvin Dinler Kısaçtutan ve Özgür Özdemir’in konuşmacı olarak katıldığı ikinci oturumla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu