Yaşam

Kalın Montlarınızı ve Çadırlarınızı Çıkarın: Kış Kampını Sevenler İçin 16 İdeal Rota

İnsanların yaz değil de kış ayları beklediği aylar geldi! Havalar soğumaya başladığında kamp yapmak daha keyifli oluyor diyenler için bu yazımız tam size göre. Küresel ısınma var, nasıl bir kış diyebilirsiniz ama dağlarda havanın oldukça soğuk olduğunu da unutmayın. Gitmeden önce meteorolojik tahminleri dikkate almayı, koruyucu çadır ve sıcak kış malzemeleri getirmeyi unutmayın. Küçük uyarılardan sonra kışın kamp yapabileceğiniz yerleri inceleyelim.

Kaynak:https://www.flypgs.com/blog/turkiye-d…

1. Erciyes Dağı – Kayseri

Kar ve kış denilince akla gelen yerlerden biri olan Erciyes, Orta Anadolu’nun meşhur ayazını hissedeceğimiz yerlerden biridir. Tekir Yaylası, Çobanini ve Sarımsaklı Barajı kamp alanları buzul tırmanışı ve kamp yapmayı sevenlerin en çok tercih ettiği yerlerdir. Tekir Yaylası’nda bulunan kamp alanı Kayseri Belediyesi tarafından işletilmektedir. Erciyes Dağı’ndaki yayla kayak merkezine oldukça yakın olup tuvalet, elektrik gibi temel ihtiyaçları karşılayabileceğiniz bir yerdir. Bilginize Çobanini kamp alanında tuvalet, elektrik, duş gibi olanaklar bulunmamaktadır. Sarımsaklı Barajı’nda tuvalet ve otopark bulunmaktadır.

2. Uludağ – Bursa

Kar denince akla gelen ilk üç arasında yer alan Uludağ, özellikle kış sporları için tercih edilse de kampçıların da gözde mekanı. Sarıalan, Kirazlı, Kadı ve Sobra yaylaları kamp yapmak için ideal yerlerdir.

3. Saklıkent – Antalya

Toros Dağları’nda yer alan Saklıkent’te kayak merkezi bulunmaktadır. Aslında gündüz kayak yapıp akşam denize girmek istiyorsanız Saklıkent tam aradığınız yer. Diğer bölgelere göre daha ılıman olduğu için hava sıcak olsa da aslında rakımın oldukça yüksek olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bölgede özel kamp alanları da bulunmaktadır. Geceleri yıldızları izlemeyi unutmayın.

4. Kaz Dağları

‘İda’ adıyla da anılan efsane Kaz Dağları, kampçıların her zaman bir numarası… 1774 metrelik yüksekliği gözünüze alçak gelebilir ama sert soğuğu kendini hissettiriyor. Çok sayıda özel kamp alanı mevcut ve fiyatları oldukça uygun, size sadece kışın tadını çıkarmak kalıyor.

5. Kapadokya – Nevşehir

Kışları farklı, yazları farklı olan Kapadokya, Orta Anadolu’nun sert soğuklarını yaşayacağınız bir diğer ilimiz. Daha çok turistik amaçlı ziyaretler tarafından tercih edilse de kışın kamp yapmak oldukça keyifli olacaktır.

6. Aladağlar

Kayseri-Adana ve Niğde arasında yer alan Aladağlar’ın bir kısmı milli park içerisindedir. Doğa yürüyüşleri ve trekking yapmayı sevenlerin tercih ettiği Aladağlar, dağcılık için de tercih edilen değerli bir lokasyon. Kar ortasında göl ve şelale manzarası eşliğinde kamp yapmak istiyorsanız Aladağlar tercihiniz olabilir.

7. Ilgaz Dağı – Kastamonu

Kastamonu ilinde yer alan Ilgaz Dağı, Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağıdır ve kampçılık, kayak pistleri, teleferik, piknik alanları, seyir terasları ve yürüyüş alanları gibi birçok aktiviteye olanak sağlayacak alanlara sahiptir. Ayrıca Kadınçayırı Tabiat Parkı Kamp Alanı’nda kamp yapmak istiyorsanız yürüyüş parkurları, çeşmeler, restoranlar, gözlem alanları ve tuvaletler gibi olanakların bulunduğu parkı ziyaret etmenin uygun fiyatlı olduğunu da söyleyeyim. Kırkpınar Yayla Gölü çevresinde ve Osman Gölü Kamp Alanı çevresinde de kamp yapabilirsiniz ancak burada herhangi bir tesis bulunmamaktadır.

8. Işık Dağı – Ankara

Kızılcamam’ın sonunda yer alan Işık Dağı, Ankara’ya yakın olması nedeniyle kış kamplarıyla tanınıyor. Işık Dağı bölgenin en yüksek noktası olduğundan dağda televizyon vericisi bulunmaktadır. Işık Dağı’na yakın olan Karagöl kamp yapmak için de idealdir.

9.Murat Dağı

Kütahya ve Uşak sınırları içerisinde yer alan Murat Dağı, kış kampçılığının yanı sıra şifa da sağlıyor. Kamp yaparken veya kayak yaparken Murat Dağı Termal Kayak Merkezi’nin şifalı sularından yararlanabilirsiniz. Sadece kamp yapmak istiyorum diyorsanız Murat Dağı Rekreasyon Alanını tercih edebilirsiniz. Gediz’de bulunan kamp alanında tuvalet, otopark, çeşme gibi olanaklar mevcut olup, giriş ücretlidir. Ayrıca Kıcıroğlu ve Sarıçiçek Yaylalarına kamp yapmaya da gidebilirsiniz.

10. Davraz Dağı – Isparta

Davraz Dağı 2637 metre yüksekliğiyle kış kampı için tercih edilen bir diğer dağdır. Halk arasında ‘Davras’ ismiyle de anılan dağda kayak merkezi mevcut olup, Kır Yayla denilen yerde kamp kurabilirsiniz.

11. Bozdağ – İzmir

İzmir Ödemiş’in Bozdağ köyünde bulunan Bozdağ’ın antik adı Tmolos’tur. Ege Bölgesi’nin üçüncü en yüksek noktası olan Bozdağ da kış kampı için ideal bir lokasyondur.

12. Çamsu Yaylası – Uşak

Uşak’taki Çamsu Yaylası bölgenin en eşsiz yerlerinden biridir. Afyon-İzmir karayolu üzerinde yer alan bu bölge, sessiz ve huzurlu bir kamp geçirmek isteyenlerin gözde mekanıdır. Mayıs ayına kadar karla kaplı olan ve yaklaşık 2000 metre rakımlı bu bölgede çok sayıda su kaynağı bulunmaktadır.

13. Zigana – Gümüşhane

Zigana Dağları’nın eşsiz güzelliği ve atmosferiyle kendinizi bulacağınız, gün doğumu ve gün batımıyla fotoğraf çekmeye doyamayacağınız bir yer. Kampçıların vazgeçilmez yerlerinden biri olan Zigana’ya siz de gelmelisiniz.

14. Yenice Ormanı – Karabük

Avrupa’nın ve Türkiye’nin en önemli ormanları arasında yer alan Yenice Ormanı, biyolojik çeşitliliği ve huzuruyla kamp severlerin huzur bulduğu bir yerdir. Yürüyüş, bisiklet, kamp gibi aktivitelerle hafta sonu sizler için oldukça keyifli geçecek.

15. Kılıçkaya – Sakarya

Hem tarihi güzelliklerin hem de eşsiz manzaraların bir arada bulunduğu Kılıçkaya’nın daha çok trekking tutkunlarının uğrak noktası olduğunu söylemek yalan olmaz. Kamp yapmak için ideal bir alan olan Kılıçkaya, görünümüyle sizi büyüleyecek.

16. Cehennem Şelaleleri – Kırklareli

Yaz ve kış aylarında başta İstanbullu kampçılar olmak üzere pek çok doğa tutkununu ağırlayan Cehennem Şelalesi, manzarasıyla sizi büyüleyecek. Yol biraz engebeli olabilir ama doğa ve atmosfer buna değecektir.

cayirovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu