Ekonomi

Intel’in geliri geçen yılın son çeyreğinde arttı

Intel geçen yılın dördüncü çeyreğine ait bilançosunu açıkladı.

Buna göre çip şirketinin geliri, 2023 yılının son çeyreğinde önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 15,4 milyar dolara ulaştı.

Intel, geçen yılın dördüncü çeyreğinde 14 milyar dolar gelir elde etmişti. Şirketin bu dönemde piyasa beklentilerinin üzerinde gelirinin 15,15 milyar dolar olması bekleniyordu.

Şirketin 2023’teki geliri yüzde 14 düşüşle 63,1 milyar dolardan 54,2 milyar dolara geriledi.

Intel’in geçen yılın son çeyreğindeki net karı 2,7 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti. Intel geçen yılın aynı çeyreğinde 700 milyon dolar net zarar açıklamıştı.

Geçtiğimiz yılın dördüncü çeyreğinde hisse başına 16 sent zarar açıklayan Intel, 2023 yılının aynı döneminde hisse başına 63 sent kâr elde etmişti.

Şirketin geçen yılki toplam net kârı 1,7 milyar dolar olarak hesaplandı.

Bu yıla ilişkin görünümün de yer aldığı bilançoda, şirketin 2024 yılı ilk çeyreğinde gelirinin 12,2 ile 13,2 milyar dolar arasında olması ve hisse başına 25 sent zarar beklendiği belirtildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Intel CEO’su Pat Gelsinger, dördüncü çeyrekte güçlü sonuçlara ulaştıklarını belirterek, üst üste dördüncü çeyrekte beklentilerini aştıklarını ve gelirlerinin hedefin üzerinde gerçekleştiğini belirtti.

Intel’in geçen yılın son çeyreğinde dönüşümünde bir yıllık ilerlemeyi tamamladığını kaydeden Gelsinger, bu dönemde uygulama ve inovasyonu her zaman hızlandırdıklarını, bunun da şirketin ürünlerine güçlü bir müşteri ivmesi sağladığını vurguladı.

Gelsinger, 2024 yılında süreç ve ürün liderliğini yakalamaya ve paydaşlar için uzun vadeli değer yaratırken yapay zekayı her yere getirme misyonlarını gerçekleştirmeye odaklanmaya devam edeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu