Ekonomi

İngiltere Bankalarının NatWest Skandalı İçin Röportajı

İngiltere Mali Hizmetler Bakanı Andrew Griffith’in, NatWest yöneticisinin müşteri hesap bilgilerini BBC ile paylaşmasıyla başlayan “NatWest skandalı” ile ilgili olarak ülkenin önde gelen bankalarının üst düzey yöneticileriyle görüştüğü bildirildi.

İngiltere Hazine Bakanlığı yaptığı açıklamada, Bakan Griffith’in banka yöneticileriyle “bankacılık hizmetlerine erişen müşteriler için yasal ifade özgürlüğünün korunmasının önemi” konusunda bir toplantı düzenlediğini söyledi.

Bildiride, “Sektörden yanıt verenler, son olayların tüm sektör için kamu güvenini etkilediğini kabul ettiler ve uzlaşma konusundaki hükümet politikasına ve güveni yeniden tesis etmek için hızlı hareket etmeye yönelik net taahhütlerini ifade ettiler.” terimi yer aldı.

Açıklamada, tüm banka yöneticilerinin toplantıda yasal ifade özgürlüğü temelinde ayrımcılık yasağı unsurlarına uymayı taahhüt ettikleri hatırlatıldı.

İngiliz The Guardian gazetesinin haberine göre, Barclays İcra Kurulu Başkanı Matt Hammerson, HSBC İcra Kurulu Başkanı Ian Stuart, Lloyds Bank Kişisel Hesaplar ve Ödemeler Genel Müdürü Philip Robinson, Nationwide İcra Kurulu Başkanı Debbie Crosbie, Natwest Kurumsal Bankacılık İcra Kurulu Başkanı David Lindberg, Santander Baş yönetici. Mike Regnier, Sheldon Mills, Mali Yönetim Otoritesi (FCA) Tüketici ve Rekabet Direktörü ve Ulusal Suç Teşkilatı (NCA) Başkanı James Babbage.

İngiltere’nin önde gelen bankalarından NatWest’in CEO’su Alison Rose, bu sabah görevinden istifa ettiğini açıkladı.

İngiliz politikacı ve siyasi yorumcu Nigel Farage’ın kişisel hesap bilgilerini İngiliz yayıncı BBC ile paylaşmasının ardından Rose görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Geçen ay İngiliz basınında banka yöneticilerinin Brexit sürecinde ayrılık yanlısı kampanyanın liderlerinden biri olan ve GB haber kanalında yorumculuk yapan Farage’ın banka hesabını kapatma kararı aldığına dair haberler yer alırken Haber, söz konusu kararın siyasi görüşleri nedeniyle verildiğini savundu.

BBC daha önce haberlerinde Nigel Farage’ın banka bilgilerini kullandığı için Farage’den özür dilediğini bildirmişti.

haber-mutki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu