Ekonomi

IMF, Merkez Bankası Dijital Para Birimleri İçin Küresel Bir Platform Üzerinde Çalıştığını Duyurdu

Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkelerin son yıllarda ağırlaşmaya başladığı merkez bankası dijital para birimleri (CBDC) için planları olduğunu açıkladı. IMF Lideri Kristalina Georgieva bu para birimleri için küresel bir platformüzerinde çalıştıklarını söyledi.

Fas’ta düzenlenen bir konferansta konuşan Georgieva, gelecekte yaygınlaşması beklenen bu para birimleri için birlikte çalışma gereğine vurgu yaparak, daha verimli ve adil süreçler birbirine bağlı sistemlere ihtiyaç duyduklarını sözlerine ekledi. Gelecek, ” Bu nedenle IMF’de küresel bir CBDC platformu konsepti üzerinde çalışıyoruz.”ifadelerini kullandı.

Platform, ülkelerin birbirinin ortasında süreçler yürütmesini sağlayacak.

IMF’nin üzerinde çalıştığı platform sayesinde ülkeler arasında dijital para alışverişi yapılabilmektedir. süreç olabilir konuşuyor. CBDC için merkez bankalarının ortak paydada buluşmasının değerini de vurguluyor. Georgieva, bir platform üzerinde anlaşamamanın muhtemelen kripto para birimleri ile doldurulacak bir boşluk yaratacağını düşündüklerini ekliyor.

Merkez bankası dijital para birimleri veya kısaca CBDC’ler, merkezi olmayan kripto para birimlerinden farklıdır. Merkez bankaları tarafından kontrol edilen dijital para birimleri denir. Bunları para birimlerinin dijital versiyonları olarak düşünebilirsiniz. Bir çok ülke; CBDC’ler maliyetleri azaltmak, süreçleri hızlandırmak, finansal katılımı artırmak ve havaleleri daha ucuz hale getirmek gibi nedenlerle tercih edilmektedir.

IMF’ye göre dünya çapında 114 merkez bankası CBDC’leri araştırmak. Yaklaşık 10 tanesinin eğitimini tamamladığı söyleniyor. Ülkemizde dijital Türk Lirası ile ilgili çalışmalar devam etmektedir. Hatta 2022 sonunda dijital Türk Lirası ile ilk süreç gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu