Haber

Hiranur Vakfı’nın Yasadışı Bölümlerinin Yıkılmasına Yönelik Mahkemeden Durdurma Kararı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 6 yaşındaki bir çocuğun istismar edilmesiyle gündeme gelen İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın yıkım sürecindeki yıkım işleminin yürütmesini durdurma kararı aldı. Sancaktepe’de kaçak olduğu belirlenen merkez binası.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki binasının kaçak kısmı, yasal sürecin tamamlanmasının ardından 30 Mart 2023’te İBB grupları tarafından yıkılmaya başlandı. İmar planında yer almayan, önden tek katlı gibi görünen ancak arkadan 3 katlı olduğu anlaşılan kaçak yapı tamamen yıkılarak kot farkı ortadan kaldırıldı. İBB ekipleri, kalan yıkımı gerçekleştirmesi için vakfa 3 gün süre vererek bölgeyi terk etti.

İNFAZIN DURDURULMASINA YÖNELİK MAHKEME KARARI

Bu arada vakıf, tahliye ve yıkım kararına karşı mahkemeye başvurdu. Sancaktepe Belediyesi ile İBB’nin verdiği bina tadilat tutanaklarının birbiriyle çeliştiği, binanın 1. cami katının ruhsatlı olduğu ve projesine uygun olarak yapıldığı, devam eden bir inşaatın olmadığı, tadilattan geçirildiği belirtildi. yıkım çalışmalarının iptal edilmesini ve yürütmesinin durdurulmasını istedi.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, 6 Nisan 2023 tarihinde oybirliğiyle, söz konusu sürecin yıkıma ait olması ve aksi takdirde telafisi mümkün olmayan zararlara yol açabileceği gerekçesiyle, savunma ve ara karar cevabına veya süre dolana kadar söz konusu sürecin yürütülmesinin durdurulmasına karar verdi. uygulandı. İBB’ye kararı savunması ve yerine getirmesi için 30 gün süre verildi. Mahkeme kararının tebliğ edilmesinin ardından yıkım işlemleri durduruldu. İBB, istenen belgeleri mahkemeye göndererek savunmasını yapacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu