Sağlık

Hastane randevularında iki yeni uygulama devreye giriyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, merkezi doktor randevu sisteminde iki yeni uygulamanın başladığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Bakan Koca konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Beklenen iyileşme sağlanana kadar üzerinde duracağımız bir numaralı konu MHRS randevu sorunlarıdır. Sistemdeki gereksiz yük artışı ve zaman kaybına karşı iki uygulama başlatılmıştır. Zamanın kullanımındaki karşılıklı başarı bizi şu anda hayal bile edilemeyecek noktalara götürebilir.” Kullanılmış.

PEKİ BU UYGULAMALAR NELERDİR?

Buna göre MHRS üzerinden randevu almayan ve iptal etmeyen kişiler 15 gün boyunca aynı şubeden randevu alamayacak. Ayrıca aldıkları randevudan önce bire bir şubede muayene olan ve bu nedenle randevularının boş olduğu tespit edilen kişiler için de aynı durum geçerli olacaktır. Bu iki uygulama ile hastaların MHRS randevularında zorluk yaşamalarının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

RANDEVUSUZ RANDEVU ORANI YÜZDE 21

Son 1 ayda MHRS üzerinden randevu almayanların oranı yüzde 21 oldu. Bu oran muayene olması gereken hastaların hekime ulaşımında engel oluşturmaktadır. Yeni uygulama kapsamında MHRS üzerinden randevu alındığında “Sayın hemşehrimiz randevunuza gitmemeniz veya gitmeyeceğiniz randevunuzu iptal etmeniz durumunda tekrar randevu almanız mümkün olacaktır” uyarısı çıkıyor. sadece 15 gün sonra aynı şubede”. Randevularına gidemeyen hastaların randevularını iptal etmeleri diğer hastalara yer açılabilmesi açısından önemlidir. Hem web sitesi üzerinden hem de sistemde SMS ve sesli arama yoluyla randevu hatırlatma veya iptal hizmetleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu