Ekonomi

DGS sonuçları açıklandı

Önlisans programından sonra lisans programında eğitimine devam etmek isteyen adaylar için DGS sonuçları ilan edilir. Önümüzdeki günlerde yapılacak seçim süreçleri ile adaylar, okumak istedikleri okul ve programları aldıkları puanlar çerçevesinde sıralayacaklar. Adaylar sonuçlarını ÖSYM üzerinden görüntüleyebilirler.

DGS sonuçları nasıl öğrenilir?

Sınava katılan adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM tarafından açıklandıktan sonra TC kimlik numaraları ve aday şifreleri ile https://sonuc.osym.gov.tr/ adresinden öğrenebileceklerdir.

Puan nasıl hesaplanır?

Adayların sınavlardan aldıkları puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ile önlisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak yerleştirmeye esas alınacak puanlar hesaplanır.

Her iki testten de en az 1 ham puan alan adayların sınav puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 1 ham puanı olmayan adayların puanı hesaplanmayacaktır. 2023 yılında 2022 yılında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların ÖBP’leri 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır. 2023 yılında bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar 2024 yılında 0,45 katsayısı ile çarpılacaktır.

haber-palandoken.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu