Haber

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü için tören düzenlendi.

Bayburt’un düşman işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi.

Saray bahçesinde düzenlenen törende Vali Cüneyt Epcim, Bayburt Belediye Başkanı Karar Pekmezci ve Garnizon Komutanı Albay Zekeriya Tosun Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Şehit Bayburt Belediye Başkanı Hafız Süleyman Efendi, Ulu Cami bahçesindeki kabri başında anıldı, mezarına çiçekler bırakılarak dualar edildi.

Ardından 9’uncu Piyade Tümen Komutanı Miralay Sabri Bey’in Kaleardı Mahallesi’ndeki kabri ve Yukarı Kırzı köyündeki Şehit Hanımların İffet Anıtı ziyaret edildi.

Vali Epcim, burada yaptığı konuşmada, Yukarı Kirzı köyünde halk arasında ‘Ermeni mezalimi’ olarak bilinen acı olayların yaşandığını söyledi.

Bu olaylar sırasında birçok Türk kadınının namus ve faziletleri için kendilerini su kuyularına attığını belirten Epcim, şunları kaydetti:

“Bugün onları hayır ve rahmetle anmak için burada toplandık. Hepsine Allah’tan rahmet diliyoruz. Geçmişte devletimizin ve milletimizin bekası için verilen tüm mücadeleleri, şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. Ayrıca şehit olan şehitlerimizi de rahmetle anıyoruz. Ülkemizin yaşamakta olduğu deprem felaketi ve sonrasında yaşananlar nedeniyle şehit düşen yaralılara da acil şifalar diliyoruz.”

Etkinliklere Bayburt Cumhuriyet Başsavcısı Huzeyfe Yücedağ, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu