Haber

Başkanlığımızca Lübnan’daki Beyrut Askeri Ortaokuluna 100. Yıl Konferans Salonu kazandırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü kuruluş yılı etkinlikleri kapsamında, Türk İşbirliği ve Uyum Ajansı (TİKA) tarafından yapımı tamamlanan konferans salonu, Beyrut’un başkenti Beyrut’taki Tarihi Beyrut Askeri Rüştiyesi’nde açıldı. Lübnan.

Sultan II. Abdülhamid tarafından “Askeri Rüşdiye” olarak yaptırılan ve inşa edildiği tarihten itibaren kesintisiz eğitim kurumu olarak hizmet veren Şehit Müftü Hasan Halid Okulu’nun terk edilmiş eski salonu, TİKA tarafından 1888 yılında yenilendi. Cumhuriyetin 100. yılı etkinliklerine yönelik olup yüz kişilik kapasiteye sahiptir. 100. Yıl Konferans Salonuna dönüştürüldü.

Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bu proje bizim için maddi değerinin ötesinde manevi değeri çok yüksek bir projedir. Çünkü biz, temelleri Askeriyeye dayanan Şehitler’iz” dedi. Sultan II. Abdülhamid tarafından 1888 yılında Beyrut’ta kurulan Ortaokul, “Müftü Hasan Halid Okulunu atalarımızdan kalma bir miras, ülkemizle Lübnan arasındaki değerli bağlardan biri olarak görüyoruz.” dedi.

Okulda eğitim görecek öğrencilerin iki ülke arasındaki bağları güçlendirmesini umduğunu dile getiren Ulusoy, “Şehit Müftü Hasan Halid Okulu’nun her zaman daha başarılı olmasını ve mezunlarının sadece ülkelerine değil, ülkesine hizmet etmesini diliyoruz. Aynı zamanda Lübnan ile Türkiye arasındaki kardeşlik bağlarının güçlendirilmesi.” dedi.

Beyrut’ta Türk-Levant mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan ve siyasi ve sosyal medyada rol oynayan ünlülerin konakladığı tarihi okuldaki Cumhuriyet’in 100. yılını yansıtan 100. Yıl Konferans Salonu’nun yanı sıra, Lübnan’ın kültürel yaşamı mezun olan okul, proje kapsamında kendi elektriğini üretecek. Güneş enerjisi sistemiyle öğrencilere ve lise yönetimine katkı sağlamak amacıyla okul kantini de inşa edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu