Yaşam

Aşık Veysel DEÜ’de Resim Sergisiyle Anıldı

‘2023 Âşık Veysel Yılı’ etkinlikleri kapsamında ‘Aşık Veysel Resim Sergisi’, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Alsancak’taki Rektörlük Yerleşkesinde açıldı. DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın yanı sıra; Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, DEÜ akademik ve idari ekibi ile davetliler katıldı.

Aralık 2022’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile büyük halk ozanı Aşık Veysel’in vefatının 50. yılı olan 2023 yılı Türkiye’de “Aşık Veysel Yılı” ilan edilmiş ve şairin yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anılmasına karar verilmiştir. ülke. Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), “Arkadaşlar Beni Hatırlar” paneliyle başlayan ikinci anma etkinliğini, Aşık Veysel’in yaşamını yitirdiği 21 Mart’ta DEÜ’nün Alsancak ilçesindeki Rektörlük Yerleşkesi’nde gerçekleştirdi. DEÜ Rektörü Prof.Dr. DEÜ Eğitim Bilimleri Enstitüsü lisansüstü öğrencileri tarafından hazırlanan ve toplam 23 eserin sergilendiği ‘Aşık Veysel Resim Sergisi’nin açılışına. Dr. Nükhet Hotar’ın yanı sıra; Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilcisi Büyükelçi Naciye Gökçen Kaya, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Murat Mücahit Yentür, DEÜ akademik ve idari ekibi ile davetliler katıldı. Eserlerinde daha çok hoşgörü ve insan sevgisi temalarını işleyen gönül şairi Âşık Veysel’in yaşadığı yeri ve yaşamını yansıtan eserlerden oluşan stantta Âşık Veysel’in en sevilen türküleri bir konserle konuklarla buluştu. .

“YIL BOYUNCA UNUTMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Serginin açılışında konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Aşık Veysel, gönül gözüyle gören, gönülden şarkı söyleyen, gönüllere hitap eden büyük bir halk ozanıydı. Bizden biri olarak bizi anlattı. Kırmadan, dökmeden, incitmeden… Şarkılarında, şiirlerinde hep sevgiyi ve hoşgörüyü öğütledi. Bu yüzden halk tarafından çok sevildi ve çalışmaları ülke sınırlarını aşarak Aşık Veysel’e ün kattı. Aradan geçen bunca zamana rağmen her birimizin ezbere bildiği, her duyduğumuzda ruhumuza dokunan çok değerli eserler ortaya koymuş. Bugün notalara yansıyan hikmetli öğütlerini dinliyor, tuvallere yansıyan fotoğraflarıyla büyük şairimizi bir kez daha anıyoruz. DEÜ olarak büyük halk ozanımız Âşık Veysel’i yıl boyunca çeşitli etkinliklerle anmaya ve anısını yaşatmaya devam edeceğiz.”

DEÜ Rektörlük Binası fuaye alanında ilgili stant 17 Nisan’a kadar ziyarete açık olacak.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

lacinhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu