Haber

Arap medyası: Sudan’da çatışan taraflar arasında bir haftalık ateşkes anlaşması imzalandı

El CezireSuudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırılan habere göre Sudan’da çatışan taraflar arasında bir haftalık ateşkese varıldığı belirtildi.

Al Arabiya televizyonunun haberinde Sudan’da çatışan taraflar arasında 7 günlük ateşkes anlaşması imzalandığı ve ateşkesin 48 saat sonra yürürlüğe gireceği kaydedildi.

Raporda ayrıca ateşkes anlaşmasının, çatışan silahlı grupların hastaneleri terk etmesine ve halka hizmet veren tesisleri onarmasına izin verilmesini de içerdiği belirtildi.

– Sudan’daki çatışmalar

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı taraflar arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlıklar sonucu Sudan ordusu ile HDK arasında silahlı çatışma çıktı.

Sudan’da ordu ile paramiliter STK arasında devam eden çatışmaları durdurmak amacıyla Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde taraflar arasında yürütülen müzakereler sonucunda 11 Mayıs’ta “Cidde Deklarasyonu” imzalandı.

Bildiride Sudan ordusu ve HDK’nın sivillere zarar verecek her türlü akından kaçınacağı belirtilirken, Sudan halkının çıkarlarının her iki taraf için de öncelikli olduğu vurgulandı.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Göç Örgütü (IOM), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 843 binden fazla kişinin ülke içinde yerinden edildiğini ve 259 bin kişinin komşu ülkelere taşındığını bildirdi.

IOM, çatışma devam ederse 1,8 milyon kişinin ülke içinde yerinden edileceğini tahmin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu