Ekonomi

AeroVironment insansız hava aracı Pentagon’un Replicator programı kapsamında ilk satın alım

Pentagon, Replicator girişimi kapsamındaki ilk alımını onaylayarak AeroVironment Inc’in (NASDAQ:AVAV) Switchblade-600 başıboş mühimmatını seçti. Ağustos ayında Savunma Bakan Yardımcısı Kathleen Hicks tarafından başlatılan Replicator programı, insansız hava araçlarını ve teknolojik gelişmeleri ABD savunma stratejisine hızlı bir şekilde entegre etmek için 1 milyar dolarlık bir çabadır.

Ukrayna ordusu tarafından Rus güçlerine karşı kullanılmasıyla bilinen Switchblade-600, programın ordu içinde otonom ve mürettebatsız yetenekleri geliştirmeye yönelik ilk adımını oluşturuyor. İki yıllık bir süre zarfında binlerce askeri insansız hava aracının konuşlandırılmasını öngören girişimin ilk dilimi sadece Switchblade-600’ü değil aynı zamanda belirtilmemiş deniz yüzeyi ürünlerini, ilave hava araçlarını ve karşı drone sistemlerini de içeriyor.

Pentagon 2024 mali yılı için Çoğalıcı’yı finanse etmek üzere 500 milyon dolar tahsis etmiş olup bunun yaklaşık 300 milyon doları kısa süre önce onaylanan savunma ödenekleri tasarısından, geri kalanı ise diğer savunma hesaplarından karşılanacaktır. Programın 2025 yılında da devam etmesi için 500 milyon dolar daha talep edilmiştir.

Bu gelişme, Pentagon’un, özellikle ABD Hint-Pasifik Komutanlığı Komutanı Amiral Samuel Paparo’nun vurguladığı gibi Hint-Pasifik bölgesine yönelik olarak ABD ordusunun teknolojik üstünlüğünü sürdürme stratejisinde önemli bir adımdır.

Merkezi Kaliforniya, Simi Valley’de bulunan AeroVironment’ın Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere üretimini arttırması bekleniyor. Replicator girişimi aynı zamanda savunma sanayi tabanını çeşitlendirmeye yönelik daha geniş bir yaklaşımın da göstergesi olup hem yerleşik savunma müteahhitlerini hem de geleneksel olmayan savunma şirketlerini bünyesine katmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu