Ekonomi

ABD hisseleri Aralık 2022’den bu yana en büyük iki haftalık geri çekilmeyi yaşadı – Bank of America

Bank of America stratejistlerinin Cuma günü yaptığı açıklamaya göre, Amerika Birleşik Devletleri merkezli hisse senedi fonlarından iki haftalık dönemde toplam 21,1 milyar dolar çekildi ve bu rakam bir önceki yılın Aralık ayından bu yana görülen en büyük rakam oldu.

EPFR Global tarafından sağlanan veriler, 17 Nisan’da sona eren haftada ABD hisse senedi fonlarından 4,1 milyar dolar çekildiğini ortaya koydu.

Yılın ilk üç ayı boyunca yatırımcıların hakim görüşü olumlu gelişmelerin piyasa için elverişli olduğu yönündeydi. Ancak çeyrek ilerledikçe algı değişti ve olumlu gelişmeler artık piyasa için olumsuz görülmeye başlandı.

Stratejistler, Bank of America’nın Nisan ayına ilişkin Küresel Fon Yöneticisi Anketi’nin yatırımcı güveninin geçen yılın Ocak ayından bu yana en yüksek noktasına ulaştığını gösterdiğini vurguladı. Olumlu yatırımcı duyarlılığındaki bu artış, faiz indirimi olasılığının artık piyasa için kesin bir uyarıcı olarak görülmediği bir dönemde gerçekleşiyor.

Aynı zamanda, dünya genelinde hisse senedi fonlarından 9,1 milyar dolar çekilirken, nakit fonlardan 159,8 milyar dolarlık önemli bir çıkış yaşandı.

Buna karşılık, tahvil piyasası toplam 5,7 milyar dolar yatırımla bir fon akışı yaşadı. Özellikle, yatırım yapılabilir tahviller fon çekmeye devam etti ve üst üste 25. haftada 3,8 milyar dolar giriş yaptı.

Buna karşılık, yüksek getirili tahvillerden 2,3 milyar dolarlık önemli bir para çekildi ve Ekim ayından bu yana en önemli haftalık çıkış yaşandı. Gelişmekte olan piyasalardan borçlanma senetleri üst üste üçüncü hafta ilave yatırım aldı.

Avrupa hisse senetlerine odaklanan fonlar, 1,8 milyar doların çekilmesiyle üst üste 16. hafta geri çekilmeye devam etti. Benzer şekilde, Japon hisse senedi fonları da 600 milyon $’lık çıkışla art arda çıkışların ikinci haftasında geri çekilmelerle karşılaştı.

Yatırım tarzlarına bakıldığında, büyük piyasa değerine sahip şirketlere yatırım yapan ABD fonlarından 1,2 milyar dolar çekilirken, daha küçük şirketlere odaklanan fonlardan 1,7 milyar dolar çıktı ve hem değerinin altında olduğu düşünülen şirketlere odaklanan hem de hızla büyümesi beklenen şirketlere odaklanan fonlardan 2,2’şer milyar dolar çekildi.

Ekonomik sektörlere göre dağılımda, teknolojiye yatırım yapan fonlar 500 milyon dolarlık girişle başı çekerken, tüketim malları ve sağlık sektörleri 700’er milyon dolarlık çıkışla en önemli geri çekilmelere sahne oldu.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu